top of page
Search

Virginie Despentes - Vernonas Sabutexas

Updated: Aug 17, 2020

Kadaise legendinės muzikos prekių parduotuvės „Revolveris“ savininkas Vernonas Sabutexas buvo vakarėlių siela, širdžių ėdikas ir maištinga siela. Dabar jis Paryžiaus gatvių valkata. Sąrašas žmonių, kurie sutiktų jį priimti ant savo sofos sutrumpėjo iki nulio. Toks pagrindinis knygos veikėjas. Kita ne mažiau svarbi pasakojimo figūrą – garsusis Aleksas Bličas. Šis, dabar jau miręs muzikantas, savo priešmirtinę išpažintį įamžino kasetėse, kurios atsidūrė Vernono rankose. Būtent todėl, net pats to nežinodamas, Sabutexas tampa daugelio žmonių taikiniu. Tiek daug savimylų nori pasišildyti beužgestančiuose a.a. muzikanto šlovės spinduliuose.


Kokie įspūdžiai? Visiškas rokenrolų rokenrolas. Labai stipru. Negaliu nepagirti vertimo. Skaitai ir viskas taip lengvai slysta, tekstas tiesiog tirpsta, kad atrodo vertėjui dirbti išvis neteko. Išsivertė kažkaip savaime. Aišku, tai netiesa. Puikus šnekamosios kalbos vertimas slepia didelį ir puikiai atliktą Pauliaus Javsejevo darbą. Naftalino čia nerasite nė kvapo.


Šalia pagyrų būtinas ir įspėjimas – davatkoms ši knyga nepatiks. Jei esate iš tų, kuriems necenzūriniai ar nešvankūs žodžiai negali būti meninė priemonė, šią knygą drąsiai iš privalomų knygų sąrašų braukite. Ją skaitant jus gali ištikti infarktas.


Man „Vernonas Sabutexas“ buvo malonumo bomba. Grynas malonumas skaityti tokį rokenrolišką tekstą. Taip būna retai.


Kūrinyje labai daug muzikos. Ji čia vaidina esminį vaidmenį – kuria atmosferą, charakterizuoja veikėjus ir pan. Rodos vos kelių grupių paminėjimas ir jau aišku apie kokio tipo žmogų kalbame. Genialu!


Personažų daug. Visi vienaip ar kitaip susiję su Vernonu, bet kokie jie skirtingi. Dažniausiai tai paraščių, ribiniai žmonės: valkatos, porno aktorės, translyčiai, narkomanai, smurtautojai, roko žvaigždės, valkatos ir pan. Išpildyti iki menkiausių detalių ir kiekvienas kalba autentišku balsu. Šie personažai sukuria jausmą, kad galime stebėti Paryžiaus visuomenės socialinį skerspjūvį. Taip pat Despentes atskleidžia, kas slypi po sėkmingų žmonių įvaizdžiu: nerimas, baimė, liūdesys, savidestrukcija, tuštuma.


Patarimas skaitysiantiems: netapkite dievuku geriausiai žinančiu kas teisinga, o kas ne. Tiesiog pasinerkite, mėgaukitės ir išgyvenkite. Pažadu – laukia įspūdinga kelionė.


Kam skaityti? Aštrių, greitų, gyvų ir rokenroliškų knygų mylėtojams, o jei jūs melomanas – tuomet ši knyga jums privaloma.
#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #baltoslankos #remiama #despentes #vernonassabutexas

43 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page