top of page
Search

Vladimir Nabokov - Lolita

Updated: Aug 11, 2020

Lolita, Lolita, Lolita! Visiems, bent šiek tiek besidomintiems literatūra, šis vardas puikiai žinomas. Tai visuotinai atpažįstamas simbolis. Kas nežino, trumpai - “Lolita” yra pasakojimas apie vidutinio amžius vyro aistrą dvylikametei mergaitei. Šokiruoja! Neveltui net kelios leidyklos atsisakė knygą išleisti.


Šiai dienai knyga vis dar išlieka šokiruojanti! Nemaža dalis ją numeta neapsikentę jos, taip vadinamo, šlykštumo. O veltui! Nabokovo “Lolita” yra vienas gražiusių dalykų, kuriuos esu skaičiusis savo gyvenime. Kartu ir vienas labiausiai trikdančių. Skaitai ir rodos tave tiesiog užhipnotizuoja kalbos grožis, tuomet staiga susizgrimbi ir prisimeni apie ką yra kalbama. Pagauna šleikštulys. Kartu nepaliaujamai blaškaisi tarp savo jausmų pasakotojui - vyrui netveriančiam savam kaily iš nepaaiškinamos aistros Lolitai. Šis vyras nėra primityvas, vidutinybė, banalus ir ant sofos sėdintis statistinis vyras. Ne! Jis inteligentiškas, protingas, apsukrus manipuliatorius. Jo inteligencija žavi, o šaltakraujiškumas baugina. Kiekvienas jo veiksmas apsvarstytas ir darosi baisu, kas gali nutikti tiek tuo atveju, jei viskas vyks pagal jo planą, tiek ir tuomet, jei ne.


Personažų atsiskleidimas vyksta pamažu. Aistros apakintas Humbertas iš manupuliatyvaus inteligento virsta kerštaujančiu, besiblaškančiu ir neturinčiu ko prarasti vyru, o Lolita nuo tik fizinės figūros tampa aikštinga paaugle su daugybe kaprizų, nuotaikų kaitų ir blaškymosi. Įtampa kyla kaip ant mielių. Be to vienoje ypač svarbių scenų Nabokovas į aplinką įveda religijos atstovus. Tie kontrastai tik dar labiau priverčia skaitytoją gūžtis, šlykštėtis ir baisėtis.


Ši knyga yra geriausia, ką esu skaičiusi ne tik šiais, bet ir prieš tai buvusiais metais. Tokio stiprumo, grožio, baisumo ir dar daugybės emocijų. Siūlau visiems moralistams nusimesti teisėjų mantijas ir paimti į rankas šią knygą - tiek emocijų jūsų laukia! Neleiskite moralizavimui iš jūsų atimti šį malonumą. Be to, jei jums patiks ši knyga - tai nereiškia, kad pritariate Humberto aistrai, elgesiui ir potraukiui prie jaunų mergaičių apskritai. Na o tie, kurie domisi literatūra tiesiog privalo perskaityti šią knygą, nes tai klasika. Tai yra tai, dėl ko rašytinis žodis yra menas ir dėl ko jis gyvas. Gero skaitymo.


#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #jotema #vladimirnabokov #lolita

14 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page