top of page
Search

W. G. Sebald - Austerlicas

Updated: Oct 28, 2021

Jeigu ir jums atsibodo viena po kitos kalamos istorijos apie holokaustą ir manote, kad tai dar viena graudinanti tokio tipo knyga, tai iškart sakau - ne ne ne. Ši knyga kitokia. Gerai pagalvojus - nieko panašaus nesu skaičiusi. Baltos lankos kaip visad nebijo eksperimentuoti.


Na, bet nubėgau jau šiek tiek per toli. Pradžiai apie ką knygą – Žakas Auterlicas susitinka pasakotoją ir atskleidžia jam savo gyvenimo istoriją. Pašnekovai klaidžioja tai viename tai kitame Europos mieste, o kartu Austerlico atsiminimuose. Austerlicas pamena save nuo mažų dienų, kai gyveno Velse kalvinistų pamokslininko ir jo žmonos namuose. Namai buvo pilni liūdesio, tylos ir berniukas visuomet ten jautėsi svetimas.


Artėjant pilnametystei berniukas sužino kad jis žydų vaikas, kuris slapta buvo išgabentas iš gimtųjų namų ir taip išgelbėtas nuo mirties. Nors Žako ankstyvoji vaikystė kupina motinos meilės ir švelnumo, tačiau berniukas buvo per mažas kad tai išsaugotų savo širdyje, tad dabar jau supranta, kodėl nuolat jaučiasi vienišas ir svetimas. Jo motina turėjo pasirinkti – ar savanaudiška meilė savo vaikui ir buvimas kartu su rizika mirti abiems, ar rizika išsiųsti savo mylima vienturtį vaiką į nežinomybę, gyventi su tuo kiekvieną dieną bet galimai išgelbėti savo vaiko gyvybę. Sutikite, triuškinančio svorio sprendimas.


Tikriausiai nesuklysiu knygą pavadinusi ne tik kelione po Europą, įvairius kultūrinius, architektūrinius paminklus, bet ir po patį save.


Kuo ši knyga kitokia nei visos kitos ašaringos ir gana pigiai konstruojamos knygos apie Holokaustą, antrą pasaulinį karą – joje autorius nebando kažkaip dirbtinai graudinti skaitytojo, viskas daug giliau, sunkiau apčiuopiama ir kartu skaudžiau.


Negaliu nepaminėti - pradžioje gana sunku įsivažiuoti į pasakojimą, nes čia daug architektūrinių pamąstymų susipynusių su filosofiniais Austerlico išvedžiojimais, bet pasiduokite jiems – tikiu, kad nuves jus tikrai įdomiu ir kiek kitokiu patyriminiu keliu. Net ir apie žydų ir jų vaikų likimą po antro pasaulinio karo apmąstysite kitu kampu.


Vietomis nepaleido kažkoks mistiškas jausmas – gal tas klaidžiojimas po Austerlico atmintį. Tai lyg braidytum ankstų rytą dar net nevisai prabudęs po ūkanotą pievą. Na, tikrai kažkas kitokio. Kviečius ir jus paskaityti.


Knygą įsigyti galite ČIA.72 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page