top of page
Search

Walter Tevis - Valdovės gambitas

Amžinas klausimas: kas geriau knyga ar pagal ją sukurtas filmas. Dažniausiai mano atsakymas - knyga lenkia filmą šviesmečiais. Šį kartą viskas kitaip. "Valdovės gambitas" - stipri knyga ir lygiai toks pats įspūdingas filmas. Kiek gaila, kad filmą teko pamatyti pirm1, nes dažniausiai mano tvarka tokia - knyga, o filmas po to. Pliusas tas, kad aktorės Anya Taylor Joy vaidyba buvo tokia tobula, tokia įtikinanti, kad skaitant knygą net nekilo mintis Betės, pagrindinės veikėjos, įsivaizduoti kažkaip kitaip.


Trumpai apie ką. Našlaite likusi Elizabeta per visišką atsitiktinumą susidomi šachmatais. Ištaikiusi progą vis sliūkina į sandėliuką, kur atsiskyrę nuo viso pasaulio su ponu Šembelu, vienu iš vaikų namų darbuotojų, žaidžia vieną šachmatų partiją po kitos. Betės intelektas itin aukštas ir netrukus tampa aišku, jog ji privalo ugdyti savo gabumus ir paskirti savo gyvenimą šachmatams. Žinoma, ankstyva tėvų netektis ir gyvenimas globos namuose nepraeina be pasekmių - mergaitė priklausoma nuo raminamųjų ir ta priklausomybė lydės ją visą gyvenimą. Kaip Betei seksis laviruoti tarp išskirtinio genialumo šachmatuose ir priklausomybių? Kas atsitiks, kai ji sutiks iš tiesų talentingus šachmatų meistrus iš viso pasaulio.

Apie šachmatus žinau nedaug: figūrų pavadinimus, jų judėjimo trajektorijas. Knygoje šis žaidimas atskleidžiamas visu gražumu. Sužinome apie išskirtines strategijas, šachmatų žaidimo užkulisius ir tai, apie ką paprastas šachmatų mylėtojas nė nesusimąstytų. Įtariu, kad suprantant šachmatų žaidimą geriau, ši knyga būtų dar įdomesnė, bet net ir man, kaip absoliučiai žinančiai tik minimumą, skaitymo malonumas buvo begalinis, o įtampa rovė stogą. Taip stipru! Tie momentai, kai Betė žaidžia itin sudėtingas partijas, kai įtemptai strateguoja, tiesiog negali pamesti knygos iš rankų ir sulaikai kvapą. Be to Betės personažas toks įdomus, toks vientisas ir įtikinantis. Betė ir gyvenime gana rezervuota, šalta, pragmatiška. Tai puikiai išlaikoma viso kūrinio metu tiek elgesyje, tiek motyvacijoje, tiek elementariai kiekviename jos lūpas perveriančiame dialoge.

Tai yra kažkas nerealaus. Viena, ko norisi perskaičius knygą - imti žaisti šachmatais. Nėra ko stebėtis, kad po žymaus Netflix serialo, sukurto pagal šią knygą, išaugo susidomėjimas knyga, o šachmatų pardavimai pasaulyje išaugo kelis kartus. Puiki knyga. labai rekomenduoju.


Knygą įsigyti galite ČIA.


#baltoslankos #dovana #valdovesgambitas #sachmatai #knyga #apzvalga #knygutinklarastis

104 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page